ВЕЛИКИ КАШАЉ (PERTUSSIS)

Болест узрокује грам негативна бактерија Bordetella pertussis. Извор болести је искључиво болесник који је заразан 2-4 недеље од почетка болести. Болест је типична капљична инфекција, улазна врата су слузокоже респираторног тракта. Оболевају најчешће предшколска деца од 1-5 година али и одојчад.

 

Клиничка слика

Након инкубације која траје 7-14 дана болест пролази кроз три стадијума:

Катарални стадијум-карактерише се сувим непродуктивним упорним кашљем који није праћен температуром. Траје просечно недељу дана, а затим кашаљ постаје све интензивнији, чешћи ноћу.

Стадијум зацењивања-уз непреодуктиван сув кашаљ јавља се пароксизмални, спазмодичан кашаљ, у нападима праћен зацењивањем. Кашаљ је чешћи ноћу, а може бити испровоциран храњењем, хладним ваздухом, узбуђењем. Напад траје 1-2 минута и састоји се од 3-8 револуција. На крају напада болесник искашље мало стакласте лепљиве слузи, а често уследи и повраћање. Ови напади умарају дете, оно се обично придржава за сто, кревет при кашљању, лице му је подбуло, црвено, очи закрвављене, сузне, уста отворена, језик исплажен. Овај стадијум траје 2-3 недеље.

Стадијум реконвалесценције-број зацењивања се смањује и скараћује, нема повраћања. Болесник се боље храни и спава, опоравља се . До потпуног излечења долази кроз 2-3 недеље или месец дана.

 

Компликације

Могу бити бактеријске у виду бронхопнеумонија, механичке због повећаних притисака интракранијално (крвављења на коњунктиви, мозгу, уху, на нос), интраабдоминално (настајање кила, пролапс ректума и ануса), интраторакално (емфизем плућа, пнеумоторакс) и нервне у виду коме, конвулзија, пареза, парализа, енцефалитиса.

 

Дијагноза

Поставља се на основу анамнезе, клиничке слике и тока болести, лабораторијских анализа, радиографије плућа, изолације узрочника, серолошких анализа.

 

Лечење

Каузална терапија се спроводи антибиотицима, током 14 дана и симптоматском терапијом. У посебно тешким случајевима је индикована интубација и вештачка вентилација.

Превенција инфекције се спроводи активном вакцинацијом која је обавезна (Di te per).