Служба за специјалистичко косултативне делатности
Радно време: 07:00-20:00
- Начелник – др Марина Ђорђевић, спец. дерматовенерологије
- Главна сестра – Мирјана Ристић, мед. сестр.
- Шеф одељења офтамологије – др Кристина Стојановић, спец. офтамологије
- Одговорна сестра: Наташа Јоксимовић мед. сестра
- Шеф одељења неуропсихијатрије – др Невена Манојловић, спец. психијатрије
- Одговорна сестра: Миланка Стојановић, мед. сестр.
- Шеф одељења отоларингологије – др Кристина Стојановић, спец. офтамологије
- Одговорна сестра: Лела Веровић мед. сестр.
- Шеф одељења интерне медицине – др Снежана Стоилковић, спец. интерне медицине
- Одговорна сестра: Снежана Младеновић, виша мед. сестр.
- Шеф одељења дерматовенерологије – др Марина Ђорђевић, спец. дерматовенерологије
- Одговорна сестра: Соња Чикарић. мед. сестр.
- Шеф одељења медицине спорта – др Миодраг Златановић, спец. спортске медицине
- Одговорна сестра: Снежана Франк, вмс
- Шеф одељења социјалне медицине, медицинске информатике и статистике – др Ватрица Премовић, спец. опште медицине и медицинске информатике
- Одговорни радници: Др Невена Симовић, спец. опште медицине и медицинске информатике, Дипл.инж.инф. Милан Ристић, Мирјана Ранђеловић, економски техмичар
- Шеф одељења мртозорства – др Марина Ђорђевић, спец. дерматовенерологије
- Одговорна сестра: Мирјана Ристић, мед. сестр.
Служба за специјалистичко- консултативне делатности у организационом смислу функционише са 8 одељења различитих специјалности и обавља специјалистичко консултативне прегледе пацијената упућених, пре свега од изабраних лекара, као и од лекара других служби Дома здравља Ниш. Служба својим делокругом рада сагледава и пацијенте упућене од лекара из других домова здравља Нишавског округа. Самим тим, ова служба, није само од локалног значаја у систему примарне здравствене заштите, већ и шире. Истовремено представља спону између примарног и терцијарног нивоа здравствене заштите, обзиром да у граду не постоји секундарни ниво здравствене заштите.
Одељења Службе за специјалистичко- консултативне делатности:
- Одељење неуропсихијатрије
- Одељење офталмологије
- Одељење оториноларингологије
- Одељење дерматовенерологије
- Одељење интерне медицине
- Одељење спортске медицине
- Одељење социјалн медицине, медицинске информатике и статистике
- Одељење мртвозорства
Одељење неуропсихијатрије
На одељењу се обављају консултативни специјалистички прегледи из области психијатрије, најчешће су то анксиозно-депресивни поремећаји, затим поремећаји спавања, психотични поремећаји и постхоспитални третман пацијената са других нивоа здравствене заштите.
У делу неурологије најчешће се сусрећу пацијенати са цереброваскуларним сметњама, оштећењима периферног моторног неурона, епилепсијом, главобољом и вертигинозним стањима.
Здравствени радници и сарадници овог одељења су активни учесници у КМЕ (Континуиране медицинске едукације) кроз акредитоване курсеве и стручне састанке.
Одељење офталмологије
Рад у амбуланти обухвата сва акутна/хитна сатања у офталмологији, повреде, вађење страних тела, акутни губитак вида, црвено око, корекције рефракционих аномалија, преглед интраокуларног притиска, преглед очног дна, преглед видног поља, одређивање сочива, обрада за инвалидску комисију, систематски прегледи деце и одраслих, прегледи возача и спортиста.
Посебно се прате пацијенти који имају ризик од настанка глаукома у оквиру саветовалишта за глауком. То су пацијенти са ризиком од наслеђа за глауком, повишеним крвним притиском, дијабетичари, неуролошки,ендокринолошки, реуматолошки пацијенти. Ради се о прегледу пацијената који први пут мере интраокуларни притисак и код њих није дијагностикован глауком. Пацијенти се преко сајта Дома здравља благовремено обавештавају о датуму обављања акција превентивног мерења интраокуларног притиска.
Посебно место у раду Одељења офталмологије припада Кабинету за ортоптику/страбизам.
Одељење обавља систематске прегледе деце и одраслих.
Систематски прегледи деце за упис у први разред, деце у другој и четвртој години живота, систематки прегледи за седми разред и циљани систематски прегледи деце у 8 разреду.
Одељење оториноларингологије
Одељење има организиван амбулантни рад, збрињавају се сва акутна стања и повреде са одговарајућим интервенцијама.
Амбулантно се ради и отоскопија, предња риноскопија, фарингоскопија, индиректна ларингоскопија, тимпанометрија, аудиометрија, отомикроскопија.
Обављају се систематски прегледи деце. Систематски преглед у 4.години живота по упуту педијатра. Системски прегледи за децу која уписују први разред и деце за упис у средњу школу за појединим занимања/музичка школа, ватрогасци, где је неопходан орл преглед са урођеном аудиометријом.
Едукација лекара је континуирана и организована у складу са радним обавезама у служби.
Одељење интерне медицине
На одељењу се обављају општи и интернистички прегледи- први и контролни. Процентуално је највише кардиолошких пацијената, затим гастроентеролошких и ендокрнолошких пацијената. Свакои новооткривени дијабет, који се може регулисати,прати се кроз редовне контролне прегледе (четри годишње) уз контролу вредности гликемије и праћење свих параметара.
Значајно је истаћи да је у сваком тренутку на одељењу по један лекар задужен за хитна медицинска стања, која имају предност и са овим пацијентима поступа се тачно по одређеним процедурама. Наиме, пацијенту који буде упућен као хитно стање одмах се ради ЕКГ мониторинг, а интерниста практично током мониторинга обавља интернистички преглед. Овакви пацијенти се опсервирају у просторији за неодложну медицинску помоћ, ординира се адекватна терапија и зависно од исхода терапије упућује се на даље болничко лечење или се пушта кући.Од савремених дијагностичких процедура на одељењу су заступљени:
- Ехокардиографија
- Ерго тест
- Холтер мониторинг 24h EKГ
- Холтер мониторинг 24h притиска
Лекари одељења стални су консултанти на терену за потребе Службе за кућно лечење, медицинску негу и палијативно збрињавање.
Што се превентивних активности на одељењу тиче, оне се спроводе кроз учешће интерниста у многобројним превентивним и промотивним активностима Дома здравља.
Лекари и мед.сестре одељења активни су учесници КМЕ (Континуиране медицинске едукације), кроз курсеве и стручне састанке.
Одељење за кожне и полне болести
На одељењу се спроводе савремене процедуре дијагностике и лечења, при чему предност при првим прегледима имају пацијенти са ознаком хитно од изабраног лекара, као и труднице и деца.
Лекари одељења су додатно едуковани за терапијске процедуре ласеротерапоје, криохирургије, електрохирургије и дермоскопије.
Од дијагностичких процедура на одељењу се ради:
– Миколошки преглед материјала са коже и видљивих слузокожа директним микроскопирањем.
– Дермоскопски преглед пигментних и других непигментних лезија на кожи.
Од физикалних процедура лечења примењују се :
- Ласеротерапија биостимулативним лаером, чије је индикационо подручје широко од акутних инфламаторних процеса до хроничних рана и ожиљака.
- Криотерапија течним азотом, који се ради криодеструктором, за уклањање бенигних лезија на кожи.
- Електротерапија електрокаутером и радио ножем за третман бенигних и васкуларних лезија на кожи.
- Фототерапија кварц и биоптрон лампом.
На одељењу се спроводе многобројне савремене методе лечења по европским стандардима уз редовно праћење и контролу.
Особље одељења активно учествује у превентивним активностима Дома Здравља.
Лекари одељења сваке године учествују у кампањи Еуромеланома, који спроводи ЕАДВ (Европска асоцијација дерматовенеролога) у циљу раног откривања и превенције меланома.
Лекари и медицинске сестре одељења активни су учесници КМЕ (Континуиране медицинске едукације).
Одељење медицине спорта
Одељење медицине спорта пружа комплетну медицинску заштиту врхунским спортистима и рекреативцима. Радно време одељења од 07:00 до 20:00, прва и трећа радна субота у месецу.
Адреса: ул. Стевана Немање 48А,
телефон: 018/4265134, 062/507324
Одељење социјалне медицине, медицинске информатике и статистике
Одељење је организовано кроз рад 3 одсека:
Одсек социјалне медицине и Одсек медицинске статистике баве се анализом података о здравственом стању становништва, израдом планова рада установе, праћењем реализације плана рада и нормирањем кадра. Спроводи се и планирање превентивних програма за заштиту и унапређење здравља становништва и реализација Националних скрининг програма. Прати се унапређење квалитета рада установе и евалуација усвојених стандарда и критреијума у оквиру акредитационог процеса. Доноси се и прати програм континуиране медицинске едукације на нивоу установе и извештавају надлежне коморе и Здравствени савет Србије.
Одсек медицинске информатике учествује у изради и ажурирању web сајта Дома здравља Ниш и планирању и реализацији медијске активности установе. Обавља се аутоматска обрада података, одржавање софтвера, рачунара, рачунарске мреже и целокупног информационог система Дома здравља Ниш. Одсек учествује у праћењу и функционисању ИЗИС-а (Интегрисаног здравственог информационог система) и е-рецепта, одржава велики број радних станица (преко 600) у централном објекту и истуреним здравственим амбулантама и станицама што је од изузетног значаја за рад свих служби. Савремена опрема омогућава укључивање у јединствене информационе системе Србије, али и едукативни рад и презентацију научних и стручних радова и достигнућа стручњака Дома здравља Ниш.
Одељење мртвозорства
У оквиру специјалистичке службе делује мртвозорачка служба која има 4 лекара на радном ангажовању у дому здравља.
Због специфичности рада су у посебном режиму и организацији радног времена.
Издавање потврда о смрти
Потврде о смрти издаваће се у електронској форми у оквиру националне медицинске платформе за потврде о смрти.
Потврде ће се издавати радним данима, суботом и недељом у времену – преподне од 08.00 до 10.00 часова и у поподневној смени од 18.00 до 20.00 часова, у просторијама Дома здравља Ниш на 3. спрату број 107.
Издавање електронских потврда од 08.11.2021. године.