ДАНАС СЕ ОБЕЛЕЖАВА СВЕТСКИ ДАН КЛИМАТСКИХ ПРОМЕНА – 4 НОВЕМБАР

Светски дан климатских промена обележава се 4. новембра, када се, у циљу подизања свести o значају овог глобалног проблема, организују радионице, предавања и друге активности које су ове године ограниченог карактера услед пандемије ковид 19.
Србија је, међу првих 10 земаља света, у јуну 2015. године Секретаријату Конвенције доставила Намераване национално одређене доприносе смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште (INDCs – „Intended national determined contributions“). Ови документи припремају се у циљу постизања договора и усвајања новог правно обавезујућег документа, који ће дефинисати обавезе држава чланица Конвенције за период после 2020. године и на тај начин спречити пораст температуре на глобалном нивоу преко 2°C.
Од 2000. године Србија се суочила са неколико значајних екстремних климатских и временских епизода које су проузроковале значајнe материјалне и финансијске губитке, као и губитке људских живота, суша у 2012. години и поплаве у 2014. години.
После свих катастрофа које називамо природним, а заправо су резултат човековог деловања, ми и даље остајемо немарни у коришћењу природе и њенох ресурса. Иако постоји свест о глобалном загревању и ефектима на наш живот, појединац није у могућности да покрене решавање проблема све док се велике компаније и фирме не потруде у санирању њихових штетних производа.
У борби против климатских промена основан је Национални савет за климатске промене Владе Србије, на иницијативу Министарства.