ПРЕПОРУКЕ ЗА ЗАШТИТУ ОД ВРУЋИНА
Последњих деценија у целом свету уочен је тренд изразитог пораста температуре ваздуха током летњих месеци и појава дужих периода изузетно топлог времена – тзв. топлотних таласа.
Ови екстремни временски услови могу представљати озбиљан ризик по здравље, нарочито код оних група становништва која су посебно осетљиве на високе температуре, као што су мала деца, старије особе, труднице, особе са прекомерном телесном тежином, као и особе које болују од различитих хроничних болести (болести срца и крвних судова, респираторних обољења, дијабетеса и сл ). Такође су угожене и особе изложене директном дејству сунчевих зрака попут оних који које вежбају или раде на отвореном, али и сви они који раде у неадекватно проветреним и недовољно расхлађеним просторијама.
Како се понашати током великих врућина
У најтоплијем делу дана – између 10 и 17 часова треба избегавати боравак на отвореном. Увек носити бочицу са водом . Лагана исхрана, адектватна одећа и обућа. Климу у стану требало би подесити да разлика између спољашне и унутрашње температуре износи од 8 до 10 степени, а ујутру и ноћу треба отварати прозоре и проветравати просторије у којима се борави. Такође, мора се водити рачуна о гардероби која се носи, обавезно заштити главу и кожу.
Високе температуре и нагле промене времена могу бити велики стрес за организам па је зато препоручљиво пити што више течности, јести што лаганију храну и не претеривати са физичким активностима.
Заштита од спољних утицаја и врућине подразмева и редовно одржавање личне хигијене – туширање или купање млаком водом.