ОГРОМНО ИНТЕРЕСОВАЊЕ ГРАЂАНА ЗА ВАКЦИНАЦИЈУ ПРОТИВ ГРИПА

Дом здравља Ниш је данас кренуо са вакцинацијом становништва против грипа.

Позивамо грађане да се вакцинишу и да то ураде док су здрави, јер је време неопходно за стицање имунитета 2–3 недеље након давања вакцине, а трајање поствакциналног имунитета варира и износи 6–12 месеци, па из тога произилази потреба вакцинације сваке године, као и због варирања различитих сојева вируса грипа који могу да се мењају сваке године/сезоне.

Имајући у виду различиту ефикасност вакцине према узрасним категоријама код којих се апликује, потребно је напоменути да се код вакцинисаних у случају оболевања развија блажа клиничка слика, као и да се редукују могуће теже компликације у случају оболевања код особа које су у ризику.

Изузимајући привремене или трајне контраиндикације, ову вакцину је могуће апликовати већ у узрасту од навршених 6 месеци живота. Вакцина је бесплатна, потребно је само да се јаве свом изабраном лекару.

Прву вакцину против грипа примио је директор Дома здравља Ниш проф. др Милорад Јеркан и дао пример осталим грађанима да се благовремено вакцинишу.

Најефикаснија мера превенције против грипа је управо вакцинација.