ЗНАЧАЈ РАНОГ ОТКРИВАЊА БОЛЕСТИ-ПРОМОЦИЈА И РАНА ДИЈАГНОСТИКА МОЖДАНОГ УДАРА

Данас у централном холу Дома здравља Ниш, Служба за здравствену заштиту одраслих - Центар за превентивне здравствене услуге и Служба поливалентне патронаже, одржале су акцију  "Превенцијом до очувања здравља". Акцији се одазвао велики број суграђана.
Овом приликом здравствени радници давали су савете и делили здравствено промотивни материјал.
Симптоми можданог удара су разноврсни, зависно од тога који је део мозга захваћен жаришним патолошким процесом, али је за све поремећаје карактеристично да настају изненадно и често су праћени јаком главобољом и повраћањем. За особе које доживе мождани удар најважније је брзо препознавање симптома и хитан транспорт у болницу, без панике, јер се ово обољењеможе успешно лечити. Постоји савремени лек који помаже, али је од пресудне важности да се примени у прва три сата од настанка можданог удара. Због тога је веома важан долазак у болницу у првом сату од појаве симптома, као и брза, прецизна дијагностика. На тај начин се исход обољења помера ка излечењу без последица, које могу бити различите и бројне опет у зависности од тога који је део мозга – због зачепљења или пуцања (прскања) крвног суда – одумро.